Tour du Loir-et-Cher

Den 14.04-18.04 2010

Tour du Loir-et-Cher 'E. Provost' / officiel side

Resultat 1. etape Blois - Mer, 139,6 km den 14 april :

1 Alexander Porsev (Rus) Itera - Katyusha 3.12.36  
2 Alexis Bodiot (Fra) Cyclo-Club Nogent Sur Oise    
3 Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katyusha    
4 Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht - Lotto    
5 Alexander Mironov (Rus) Itera - Katyusha 0.11
..
29 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
54 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 0.19
62 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.31
131 Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 10.49  
136 Michael Færk (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 14.22

Resultat 2. etape Lamotte-Beuvron - Vendôme, 194 km den 15 april :

1 Steve Le Hyaric (Fra) Cyclo-Club Nogent Sur Oise 4.29.00
2 Toni Hurel (Fra) Vendee U - Pays De Loire
3 Steve Schets (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht - Lotto
4 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht - Lotto
5 Vojtech Hacecky (Cze) Team Atlas Personal - BMC
..
28 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 3.42
50 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
131 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 21.02
137 Michael Færk Christensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 28.10
Udg. Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water

Samlet resultat efter 2. etape :

1 Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katyusha 7.41.32
2 Toni Hurel (Fra) Vendee U - Pays De Loire 0.06
3 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht - Lotto 0.11
4 Tino Thömel (Ger) Ked-Bianchi-Rad Team Berlin
5 Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi 0.14
..
29 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 3.57
41 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 4.05
111 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken (Den) Blue Water 21.37
137 Michael Færk Christensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 42.36

Resultat 3. etape Villebarou - Ange, 185,5 km den 16 april :

1 Alexander Porsev (Rus) Itera - Katyusha
2 Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht - Lotto
3 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht - Lotto
4 Michael Szkolnik (Fra) Entente Sud Gascogne
5 Egor Lutskovich
(Rus) Team Primorskyi DSP
..
25 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water
26 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
91 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 23.00
97 Michael Færk Christensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 28.50

Samlet resultat efter 3. etape :

1 Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katyusha 11.59.29
2 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht - Lotto 0.07
3 Tino Thömel (Ger) Ked-Bianchi-Rad Team Berlin 0.11
4 Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi 0.13
5 Corentin Mauge (Fra) Vendee U - Pays De Loire
..
21 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 3.57
31 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 4.05
107 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 44.37
130 Michael Færk Christensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.11.26

Resultat 4. etape St-Gervais la Forêt - Chailles, 174 km den 17 april :

1 Rudy Lesschaeve (Fra) Cyclo-Club Nogent Sur Oise
2 Médéric Clain (Fra) Saint Cyr Tours 37 Cyclisme
3 Thomas Girard (Fra) Chambery Cyclisme Formation
4 Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation
5 Anton Samokhvalov (Rus) Blois CAC 41
..
7 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water
39 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 02.30  
115 Michael Færk (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 10.34  
121 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 12.10  

Samlet resultat efter 4. etape :

1 Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katyusha 15.48.42  
2 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht - Lotto 0.05  
3 Tino Thömel (Ger) Ked-Bianchi-Rad Team Berlin 0.08  
4 Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi 0.13  
5 Corentin Mauge (Fra) Vendee U - Pays De Loire 0.15
..
16 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 1.40    
29 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 3.57  
114 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 54.17  
124 Michael Færk (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.19.30

Resultat 5. etape Blois - Blois, 97,5 km den 18 april :

1 François Lamiraud (Fra) Blois CAC 41
2 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity.se
3 Jérémy Ortiz (Fra) Blois CAC 41
4 Julien Belgy (Fra) Vendee U - Pays De Loire
5 Florian Bodenschatz (Ger) Ked-Bianchi-Rad Team Berlin
..
27 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 0.12
37 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
86 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.38

Samlet vinder af Tour du Loir-et-Cher 'E. Provost' :

1 Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katyusha 17.59.42  
2 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht - Lotto 0.05  
3 Tino Thömel (Ger) Ked-Bianchi-Rad Team Berlin 0.08  
4 Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi 0.13  
5 Corentin Mauge (Fra) Vendee U - Pays De Loire 0.15
..
15 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 1.40    
30 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 3.57  
108 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 54.43