Tour de Normandie

Den 22-28 marts 2010

Tour_de_Normandie 2010

Tour de Normandie 2.2 Frankrig / officiel side (med fotos)

Tour de Normandie 2010 - (video fra alle etaper) 

Tour de Normandie 2010 (mange fotos)

Tour de Normandie 2010 - (YouTube) 

Resultat 1. etape (Prolog) Mondeville, 4.8 km  den 22 marts :

1 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental 0.05.57 (48.38km/t)
2 Johan Lindgren (Swe) Cykelcity 0.04  
3 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank    
4 Jan Barta (Cze) Netapp    
5 Oleg Chuzdha (Ukr) Caja Rural 0.05
..
76 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 0.28
85 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.29
106 René Jørgensen (Den) Team Køkken - Blue Water 0.38
116 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.44
120 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.45
123 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.49

Resultat 2. etape Colombelles - Forges les Eaux, 198 km den 23 marts :

1 Adrien Petit (Fra) C.C. Nogent / Oise 4.52.26 (40.62km/t)
2 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
3 Nikola Aistrup (Den) Team Concordia
4 Alexander Porsev (Rus) Itera - Katusha
5 Rony Martias (Fra)  Saur - Sojasun
..
26 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
45 Sergey Firsanov (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
59 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
70 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
76 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 
124 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 18.28

Samlet resultat efter 2. etape:

1 Adrien Petit (Fra) C.C. Nogent / Oise 4.58.18  
2 Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural 0.04  
3 Jetse Bol (Ned) Rabobank 0.05  
4 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity 0.09  
5 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank
..
59 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 0.33
66 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.34
80 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.43  
84 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue 0.49
87 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.54
124 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 19.18

Resultat 3. etape Forges les Eaux - Grand Couronne, 84 km den 24 marts :

1 Daniel Schorn (Aut) Team Netapp 1.51.50 (44.53km/t)
2 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun
3 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun
4 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93 
5 Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht
..
43 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
63 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
80 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water
82 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
107 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
127 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 5.17

Samlet resultat efter 3. etape:

1 Adrien Petit (Fra) C.C. Nogent / Oise 6.50.08  
2 Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural 0.04  
3 Daniel Schorn (Aut) Team Netapp    
4 Jetse Bol (Ned) Rabobank 0.05  
5 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity 0.09
..
58 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 0.33
66 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.34
79 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.43
83 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.49
86 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.54
125 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 24.35

Resultat 4. etape Grand Couronne - Elbeuf sur Seine, 72 km den 24 marts:

1 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun 1.41.25 (42,6km/t)  
2 Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht    
3 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht    
4 Alexander Porsev (Rus) Itera - Katusha    
5 Sven Jodts (Bel) Beveren 2000 - Quick Step
..
18 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.03
74 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water
105 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.21
110 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.40
115 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.59
120 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.43

Samlet resultat efter 4. etape:

1 Adrien Petit (Fra) C.C. Nogent / Oise 8.31.41  
2 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental 0.01  
3 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun 0.02  
4 Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural 0.04  
5 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental 0.05
..
59 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 0.33
76 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.44
79 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.47
90 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.26
91 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.34
125 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 26.10

Resultat 5. etape Elbeuf sur Seine - Flers, 188 km den 25 marts:

1 Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 4.42.50 (39.88km/t)
2 Julien Guay (Fra) C.C. Nogent / Oise
3 Jan Barta (Cze) Team Netapp
4 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93 0.43
5 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp 0.50
..
22 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 1.42
26 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 3.46
28 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
83 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 14.24
84 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
udg: Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 
 
Samlet resultat efter 5. etape:

1 Jan Barta (Cze) Team Netapp 13.14.33
2 Julien Guay (Fra) C.C. Nogent / Oise 0.40
3 Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0.42
4 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93 0.50 
5 Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha 1.25
..
22 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 2.35
32 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 4.28
34 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 5.18
75 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 15.09
81 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 16.08 

Resultat 6. etape Domfront - Avranches, 171 km den 26 marts:

1 Alexander Mironov (Rus) Itera - Katusha 4.11.06 (40.86km/t)
2 Jose Herrada (Spa) Caja Rural 0.06
3 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental 0.39 
4 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun 0.47
5 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental 1.00
..
22 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 15.36
35 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water
40 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 
86 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
90 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water   

Samlet resultat efter 6. etape:

1 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  17.28.15
2 Freddy Bichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0.05
3 Jose Herrada (Spa) Caja Rural 0.38
4 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun 2.00
5 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental 4.11
..
29 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 15.35
37 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 17.28
39 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 18.18
74 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 28.09
79 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 29.08 

Resultat 7. etape Ducey - Bagnoles de l'Orne, 172 km den 27 marts:

1 Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller 04.07.29 (41.7km/t)
2 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun
3 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity 0.03
4 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun 0.05 
5 Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity 0.34
..
21 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water
33 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.52
72 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.56
87 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 6.57
90 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water

Samlet resultat efter 7. etape:

1 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  21.35.49
2 Freddy Bichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0.05
3 Jose Herrada (Spa) Caja Rural 0.38
4 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun 2.00
5 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental 4.11
..
20 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 15.35
27 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 19.05
37 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 24.20
64 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 32.31
71 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 36.00  

Resultat 8. etape Bagnoles de l'Orne - Caen, 142 km den 28 marts :

1 Sven Jodts (Bel) Beveren 2000 - Quick Step 3.20.59 (41.48km/t)
2 Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller
3 Egoitz Garcia (Spa) Caja Rural
4 Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental
5 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity
..
17 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.38
32 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 
42 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
51 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
81 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 8.02   
 
Samlet vinder af Tour de Normandie:

1 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet Ebh Elshop 24.57.26
2 Freddy Bichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0.05
3 Jose Herrada (Spa) Caja Rural 0.47
4 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun 2.00
5 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental 4.11
..
19 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 15.35
27 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 19.05
32 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 24.20
50 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 32.31
68 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 43.24