Ringerike GP Norge

Den 02.06 - 06.06 2010

Ringerike GP - Norge 2.2 - officiel side

Video:

Sammandrag från RingeRike GP etapp:

1 http://www.procycling.no/article2916901.ece

2 http://www.procycling.no/article2917632.ece

3 http://www.procycling.no/article2918364.ece

4 http://www.procycling.no/article2918704.ece

5 http://www.procycling.no/article2919208.ece

Resultat 1. etape Geilo - Geilo 135 km den 2 juni :

1. Alexander Wetterhall (Sve) Sverige 3.12.32
2. Christer Rake (Nor) Team Joker Bianchi 0.19
3. Johan Lindgren (Sve) Team Cykelcity 0.20
4. Barry Markus (Ned) Rabobank
5. Vegar Robinson Bugge (Nor) Team Joker Bianchi
..
12 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water
23 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water   
31 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
39 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
86 Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.09
132 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 12.22

Resultat 2. etape Geilo - Krokstadelva 200 km den 3 juni :

1 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 4.44.56  
2 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
3 Rohan Dennis (Aus) Team Jayco - Skins    
4 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi    
5 Barry Markus (Ned) Rabobank Continental
..
17 Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
41 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water    
52 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
53 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
65 Renè Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water

Samlet resultat efter 2. etape :

1 Alexander Wetterhall (Swe) Sweden 7.57.28  
2 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi 0.19  
3 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 0.20  
4 Barry Markus (Ned) Rabobank Continental    
5 Rohan Dennis (Aus) Team Jayco - Skins
..
22 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water    
33 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
38 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
44 Renè Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
71 Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.09    
111 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 12.22

Resultat 3. etape Drammen - Vikersund 150 km den 4 juni :

1 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 3.48.20  
2 Jesper Asselman (Ned) Van Vliet Ebh Elshof    
3 Mats Boeve (Ned) Rabobank Continental    
4 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning    
5 Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi
..
15 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
17 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water    
27 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
35 Renè Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
88 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 5.18  
95 Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 6.52    

Samlet resultat efter 3. etape :

1 Alexander Wetterhall (Swe) Sweden 11.45.48  
2 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi 0.19  
3 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 0.20  
4 Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley    
5 Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet Ebh Elshof 
..
16 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water    
24 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
28 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
30 Renè Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
93 Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 8.01    
111 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 17.40 

Resultat 4. etape Hønefoss - Hønefoss 175 km den 5 juni :

1 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi 4.35.25  
2 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water    
3 Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0.54  
4 Yuriy Agarkov (Ukr) ISD Continental Team    
5 Daniel Shand (GBr) Team Raleigh
..
39 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.19    
46 Renè Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
67 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 5.19    
89 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 16.06  
101 Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 16.11

Samlet resultat efter 4. etape :

1 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi 16.21.32  
2 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 0.01  
3 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 0.55  
4 Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet Ebh Elshof    
5 Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
..
33 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.20    
35 Renè Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
57 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 5.20    
94 Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 23.53    
104 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 33.27  

Samlet bjerg point resultat efter 4. etape :

1 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 10  point
2 Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team 10  
3 Daniel Shand (GBr) Team Raleigh 9  

Samlet team resultat efter 4. etape :

1 Team Joker Bianchi 49.06.26  
2 Team Designa Køkken - Blue Water 0.51  
3 Team Jayco-Skins 0.55 

Resultat 5. etape Hønefoss - Hønefoss 160 km den 6 juni :

1 Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet Ebh Elshof 3.55.15  
2 Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand - LRØ Radgivning    
3 Johan Landström (Swe) Team Cykelcity    
4 Tobias Ludvigsson (Swe) Sweden    
5 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity 0.04
..
11 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water    
22 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.38    
41 Renè Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 3.19   
DNF Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water    
DNF Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water   
DNF Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water  

Samlet vinder af Ringerike GP :

1 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi 20.16.51  
2 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 0.01  
3 Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet Ebh Elshof 0.51  
4 Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand - LRØ Radgivning    
5 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental 
..
23 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.54    
34 Renè Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 4.35    

Samlet vinder af bjerg konkurrencen :

1 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 11 point
2 Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team 10  
3 Daniel Shand (GBr) Team Raleigh 9