Rhône-Alpes Isère

Den 13.05 - 16.05 2010

Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 - officiel side

Resultat 1. etape Villefontaine - Maubec 135 km :

1 Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 3.14.30
2 Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme 1.18
3 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller
4 Luis Laverde (Col) Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion 1.20
5 Fabio Duarte (Col) Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion 1.36
..
7 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 1.39
35 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.53
62 Jimmy Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 2.23
86 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 3.55
115 Daniel Kreutzfelt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 16.48
116 Michael Færk Christensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water

Resultat 2. etape Charvieu-Chavagneux - St Genix Sur Guiers 160 km :

1 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller 3.54.25 
2 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller     
3 Julien Guay (Fra) CC Nogent-sur-Oise    
4 Luis Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion    
5 Sébastien Ivars (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
6 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water
..
22 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.51
56 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 14.15
86 Jimmy Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 14.28
96 Daniel Kreutzfelt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 27.50
Udg. Michael Færk Christensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water

Samlet resultat efter 2. etape :

1 Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 7.08.44
2 Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme 1.21
3 Luis Laverde (Col) Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion 1.31
4 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller 1.39    
5 Fabio Duarte (Col) Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion 1.47
6 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 1.48
..
25 Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 2.55
65 Jimmy Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 17.02
74 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 18.21
111 Daniel Kreutzfelt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 44.49

Samlet resultat i bjerg konkurencen efter 2. etape :

1 Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion 20 point
2 Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 19
3 Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme 16
4 Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 14
5 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller 12

Resultat 3. etape Domessin - St Maurice L'Exil 152 km :

1 Andy Cappelle (Bel) Verandas Willems 3.52.03  
2 Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal 0.36  
3 Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water    
4 Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun    
5 Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon
..
51 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 17.09
Udg. Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
Udg. Mathias Lisson (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
Udg. Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water

Samlet resultat efter 3. etape :

1 Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 11.01.22  
2 Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal 1.42  
3 Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 1.45  
4 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller 1.50  
5 Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon 4.08  
..
58 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 34.55

Samlet resultat i point konkurencen efter 3. etape :

1 Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 45  point
2 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller 44  
3 Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 37  

Samlet resultat i bjerg konkurencen efter 3. etape :

1 Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 29  point
2 Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion 28  
3 Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 26  

Resultat 4. etape St Maurice L'Exil - Charvieu-Chavagneux 151 km :

1 Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille 3.35.20  
2 Stefan Van Dijck (Ned) Verandas Willems    
3 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller    
4 Blaz Furdi (Slo) Sava    
5 Guillaume Bonnet (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin
..
26 Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water
47 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water

Samlet vinder af Rhône-Alpes Isère Tour :

1 Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 14.36.42 
2 Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal 1.40  
3 Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 1.45  
4 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller 1.50  
5 Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon 4.08  
..
57 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 34.55

Samlet resultat i point konkurencen :

1 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller 47 point  
2 Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 45 
3 Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 37  

Samlet resultat i bjerg konkurencen :

1 Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion 32 point  
2 Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 30 
3 Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Køkken - Blue Water 28