La Tropicale Amissa Bongo

/loebskalender/resto.jpg

La Tropicale Amissa Bongo officiel side

Info: der er billeder fra løbet på den officielle hjemmeside.

La Tropicale Amissa Bongo 2010 - YouTube

Den 19.01-24.01 2010

Resultat 1. etape Bongoville - Akieni 86 km den 19 januar :

1 Samuel Dumolin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 01.57.31 (41,4 km/t)
2 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom
3 Christof Van Heerden (RSA) MTN Cycling
4 Guillaume Blot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
5 Yohann Gene (Fra) Bbox Bouygues Telecom
6 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
..
9 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
38 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.10
60 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.19
65 Adrian Udesen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
76 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.55

Samlet resultat efter 1. etape:

1 Samuel Dumolin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 01.57.20
2 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0.05
3 Christof Van Heerden (RSA) MTN Cycling 0.07
4 Yohann Gene (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0.08
5 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.09
..
8 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.11
10 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
39 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.21
60 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.30
65 Adrian Udesen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
76 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.06

Samlet ung rytter resultat efter 1. etape:

1 Christof Van Heerden (RSA) MTN Cycling 01.57.31
2 Guillaume Blot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.04
3 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water

Samlet hold resultat efter 1. etape:

1 Bbox Bouygues Telecom 05.52.33
2 Cofidis, Le Credit En Ligne
3 AG2R - La Mondiale
..
6 Team Designa Køkken - Blue Water 0.10 

Resultat 2. etape Kabala - Franceville 125 km den 20 januar :

1 Julien Loubet (Fra) AG2R-La Mondiale 3.10.39 (39,34 km/t)
2 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
3 Anthony Charteau (Fra) Bbox-Bouygues Télécom 0.07
4 Samuel Dumolin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.09
5 Julien Berard (Fra) AG2R-La Mondiale 0.12
..
8 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.28
22 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.32
60 Adrian Udesen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 3.31
65 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 3.41
67 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 4.19
69 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 6.21

Samlet resultat efter 2. etape:

1 Julien Loubet (Fra) AG2R-La Mondiale 5.08.00
2 Samuel Dumolin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.05
3 Anthony Charteau (Fra) Bbox-Bouygues Télécom 0.13
4 Julien Berard (Fra) AG2R-La Mondiale 0.22
5 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.23
..
8 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.47
21 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.42
56 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 3.51
59 Adrian Udesen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 4.00
64 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 4.48
69 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 7.26

Samlet ung rytter resultat efter 2. etape:

1 Julien Loubet (Fra) AG2R-La Mondiale 05.08.00
2 Julien Berard (Fra) AG2R-La Mondiale 0.22
3 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.47
..
9 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.42

Samlet hold resultat efter 2. etape:

1 Cofidis, Le Credit En Ligne 15.25.27
2 AG2R - La Mondiale 0.03
3 Bbox Bouygues Telecom 0.45
..
6 Team Designa Køkken - Blue Water 4.44

Resultat 3. etape Ngouoni - Moanda 100 km den 21 januar :

1 Nicolas Rousseau (Fra) AG2R-La Mondiale 2.22.48 (42,4 km/t)
2 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
3 Ian Mac Leod (RSA) MTN Cycling
4 Anthony Charteau (Fra) Bbox-Bouygues Télécom
5 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R-La Mondiale 0.02
..
15 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.28
24 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 
33 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
68 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 11.27
72 Adrian Udesen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 11.44
82 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 17.48

Samlet resultat efter 3. etape:

1 Anthony Charteau (Fra) Bbox-Bouygues Télécom 7.31.01
2 Ian Mac Leod (RSA) MTN Cycling 0.07
3 Julien Loubet (Fra) AG2R-La Mondiale 0.13
4 Samuel Dumolin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.19
5 Julien Berard (Fra) AG2R-La Mondiale 0.37
..
10 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.02
19 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.57
38 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 4.06
63 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 16.02
69 Adrian Udesen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 21.31
70 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 25.01

Samlet ung rytter resultat efter 3. etape:

1 Julien Loubet (Fra) AG2R-La Mondiale 07.31.14
2 Julien Berard (Fra) AG2R-La Mondiale 0.24
3 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.48
..
8 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.44

Samlet hold resultat efter 3. etape:

1 AG2R - La Mondiale 22.34.24
2 Cofidis, Le Credit En Ligne 0.23
3 Bbox Bouygues Telecom 1.05
..
6 Team Designa Køkken - Blue Water 5.35

Resultat 4. etape Ndjole - Lambaréné 140 km den 22 januar  :

1 Anthony Charteau (Fra) Bbox-Bouygues Télécom 3.22.34 (39.39 km/t)
2 Ian Mac Leod (RSA) MTN Cycling
3 Julien Loubet (Fra) AG2R-La Mondiale
4 Yohann Gene (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0.10
5 Nicolas Rousseau (Fra) AG2R-La Mondiale
..
8 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
18 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
44 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.59
61 Adrian Udesen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 2.04
62 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
79 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 10.42 

Samlet resultat efter 4. etape:

1 Anthony Charteau (Fra) Bbox-Bouygues Télécom 10.53.25
2 Ian Mac Leod (RSA) MTN Cycling 0.11
3 Julien Loubet (Fra) AG2R-La Mondiale 0.19
4 Samuel Dumolin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.39
5 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.57
..
9 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.22
17 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 2.17
36 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 6.20
55 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 17.11
64 Adrian Udesen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 23.45
74 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 35.53 

Samlet ung rytter resultat efter 4. etape:

1 Julien Loubet (Fra) AG2R-La Mondiale 10.53.44
2 Julien Berard (Fra) AG2R-La Mondiale 0.38
3 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.03
..
8 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.58

Samlet hold resultat efter 4. etape:

1 AG2R - La Mondiale 32.42.26
2 Cofidis, Le Credit En Ligne 0.36
3 MTN Cycling 1.44
..
6 Team Designa Køkken - Blue Water 6.34

Resultat 5. etape Lambaréné - Kango 147 km den 23 januar  :

1 Yohann Gene (Fra) Bbox Bouygues Telecom 3.48.59 (39,04 km/t)
2 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom
3 Nicolas Rousseau (Fra) AG2R-La Mondiale
4 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
5 Guillaume Blot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
6 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
..
8 Adrian Udesen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
55 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
69 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.42
74 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 2.43

Samlet resultat efter 5. etape:

1 Anthony Charteau (Fra) Bbox-Bouygues Télécom 14.42.24
2 Ian Mac Leod (RSA) MTN Cycling 0.11
3 Julien Loubet (Fra) AG2R-La Mondiale 0.19
4 Samuel Dumolin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.39
5 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.57
..
9 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.22
16 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 2.17
34 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 6.20
57 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 19.54
64 Adrian Udesen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 23.45
74 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 37.35 

Samlet ung rytter resultat efter 5. etape:

1 Julien Loubet (Fra) AG2R-La Mondiale 14.42.43
2 Julien Berard (Fra) AG2R-La Mondiale 0.38
3 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.03
..
8 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.58

Samlet hold resultat efter 5. etape:

1 AG2R - La Mondiale 44.09.23
2 Cofidis, Le Credit En Ligne 0.36
3 MTN Cycling 1.44
..
6 Team Designa Køkken - Blue Water 6.34

Resultat 6. etape Owendo - Libreville (circuit) 130 km den 24 januar  :

1 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 3.06.04 (41,92 km/t)
2 Guillaume Blot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
3 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R-La Mondiale
4 Mohamed Er-Regragui (Mar) Morocco
5 Martinien Tega (Cmr) Cameroon 0.08
..
8 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.24
9 Adrian Udesen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
30 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
53 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water
63 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 0.51

Samlet vinder af La Tropicale Amissa Bongo :

1 Anthony Charteau (Fra) Bbox-Bouygues Télécom 17.48.52
2 Ian Mac Leod (RSA) MTN Cycling 0.11
3 Julien Loubet (Fra) AG2R-La Mondiale 0.19
4 Samuel Dumolin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.39
5 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.48
..
9 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.22
16 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 2.17
32 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 5.46
53 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 20.21
56 Adrian Udesen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 23.42
66 Glenn Bak (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 37.35 
  
Samlet ung rytter resultat :

1 Julien Loubet (Fra) AG2R-La Mondiale 17.49.11
2 Julien Berard (Fra) AG2R-La Mondiale 0.38
3 Jimmi Sørensen (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.03
..
7 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken - Blue Water 1.58

Samlet hold resultat :

1 AG2R - La Mondiale 53.28.23
2 Cofidis, Le Credit En Ligne 0.36
3 MTN Cycling 3.11
..
6 Team Designa Køkken - Blue Water 6.34